fbpx

Geleceğin Şehirleri Atölyeleri

Türkiye’den çocuklar, geleceğin şehirlerini hayal ederek Avrupa’nın gelecek vizyonuna katkıda bulunuyor! 

Avrupa Komisyonu, 20. yüzyılda mimarlık, tasarım ve sanat alanlarında tüm dünyaya yayılan ve yenilikçi yaklaşımlarının etkisi hala devam eden Bauhaus akımından esinlenerek “Yeniden Bauhaus” (New European Bauhaus) projesini başlattı. Yeniden Bauhaus, gelecekteki yaşam biçimlerini tasarlamak için Avrupa’daki herkesi bir araya getiren yaratıcı ve disiplinler arası bir girişimdir.

Arkki, geliştirilen bu vizyonda çocukların da seslerinin duyulmasını sağlamak için bu çağrıya katılıyor ve Avrupa’daki çocukları gelecekte güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir yaşam için yenilikçi çözümler üretmeye davet ediyor.

Güzel; farklı kültürler, disiplinler, cinsiyetler ve yaşlar arasındaki diyaloğun, herkes için daha iyi bir yer hayal etme fırsatı haline geldiği kapsayıcı ve erişilebilir alanlar anlamına geliyor. 

Sürdürülebilir; yapılı çevremiz ve gezegenin ekosistemleri arasında bir diyalog oluşturan sürdürülebilir çözümler anlamına geliyor. Kaynakları yenileyen ve biyoçeşitliliği koruyan doğal döngülerden ilham alan yenilikçi yaklaşımları gerçekleştirmek anlamına geliyor.

Kapsayıcı, yaratıcılıktan, sanattan ve kültürden ilham alarak fiziksel varlığımızın ötesinde ihtiyaçlara cevap veren deneyimleri, zenginleştirmek anlamına geliyor. Farklılıkları birbirinden öğrenme fırsatı olarak takdir etmek anlamına gelir.

Proje, Arkki Finlandiya ve Avrupa’daki Arkki ortakları ile iş birliği içinde yürütülüyor. 2021 baharı itibariyle 4-14 yaş arasındaki çocuklar geleceğin şehirlerini hayal ediyor. El becerisini kullanarak çizim ve maket oluşturmaya vurgu yapan tasarım odaklı düşünme süreçlerine dahil olan farklı yaşlardaki çocuklar, yeni teknolojiler, sürdürülebilirlik, doğa, entegrasyon, yenileme ve geri dönüşüm gibi konularda yenilikçi fikirler, çözümler ve prototipler üretmeye devam ediyor.

Arkki, çocukların fikirlerini ve işlerini Instagram ve Yeniden Bauhaus (NEB) Galeri web sitesinde eş zamanlı olarak topladıktan sonra onları bir araya getirerek, Yeniden Bauhaus girişimine sunacak. 

Gelecekten Bir Kare (4-6 yaş + veli)

Gelecekten Bir Kare Atölyesi’nde çocuklar; geleceğin şehrinin nasıl görüneceğini hikayeleştirerek, kendi oluşturdukları çizgi filmlerinin bir karesini resmedecekler.

Devamını okuyun

Gelecek Canlanıyor (4-6 yaş + veli)

Gelecek Canlanıyor Atölyesi’nde çocuklar; geleceğin şehirlerindeki binaların, meydanların ve parkların nasıl olacağını üç boyutlu maketlerle canlandıracaklar.

Devamını okuyun

Keşke Gerçek Olsa (4-6 yaş)

Keşke Gerçek Olsa Atölyesi’nde çocuklar; bilinen bir meydanı ya da parkı nasıl daha güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı hale getirebileceklerine dair fikirlerini resmedecekler.

Devamını okuyun

Gelecek Nasıl Değişecek? (7-19 yaş)

Gelecek Nasıl Değişecek Atölyesi’nde çocuklar, geleceğin şehirlerini güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı hale getirecek bir fikre odaklanarak zaman içinde şehrin nasıl değiştiğine ve geliştiğine dair kendi çizgi romanlarını oluşturacaklar.

Devamını okuyun

Gelecekteki Yaşam (7-19 yaş)

Gelecekteki Yaşam Atölyesi’nde çocuklar, geleceğin şehirlerini güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı hale getirecek fikirlerini üç boyutlu maketlerle inşa edecekler.

 

Devamını okuyun

 

 

Atölye Talebi