fbpx

Arkki Türkiye Öneriyor: Keşfet

Arkki Türkiye Öneriyor: Keşfet serimizde çocukların şehirde farklı keşifler yapabileceği mekanları sizler için araştırmaya başladık.

Serimizin ilk önerisinde kalıcı sergilerin yanı sıra dönemsel olarak sergiler kurgulayan ve çocuklara yönelik atölyeler düzenleyen Sakıp Sabancı Müzesi var 💚 Üstelik bu atölyelerde zaman zaman Arkki Türkiye olarak biz de yer alıyoruz.🎉

Sakıp Sabancı Müzesi, eski boğaz köylerinden biri olan Emirgan’da yer alıyor. Boğaz manzarasını seyredebildiğiniz bahçeye girdiğiniz anda çeşitli bitkilerle karşılaşıyorsunuz. Yol boyunca size eşlik eden kokuların izini sürebilir ve bulmaca oyunları oynayarak çocuğunuzun bahçenin her köşesine dikkatli gözlerle bakmasını teşvik edebilirsiniz. 

Müze binasının önüne geldiğinizde Atlı Köşk’ün adının neden böyle olduğuna dair sohbet edebilirsiniz. Yapının 1925 yılında bir İtalyan mimar tarafından tasarlandığı bilgisini vererek müze gezinize başlayabilirsiniz. Yapının içinde farklı yüzyıllarda dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılmış mobilya ve koleksiyon parçalarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Günümüzdeki mobilyalarla buradakileri karşılaştırmalarını isteyerek aslında dönemlere göre tasarım anlayışının nasıl çeşitlendiğini konuşabilirsiniz. 

Ayrıca her dönemde açık olmasa da içine girmeden yapıya dair hiçbir fikrimizin olmayacağı şekilde sürprizli olarak kurgulanan The Seed Konser Salonu’nu da buraya not düşmek isteriz. Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri tarafından tasarlanan The Seed, akustik panellerinden oluşan iç kabuğu ile dikkat çekiyor.

Farklı deneyimlerle şekillendirebileceğiniz Sakıp Sabancı Müzesi gezisini Fıstıklı Teras’ta Seyhun Topuz’un “Kuzgun Acar Anısına” isimli eserinin yanında denizi izlerken bitirmenizi tavsiye ediyoruz.