fbpx

Arkki Türkiye Öneriyor: İzle

Arkki Türkiye Öneriyor: İzle serimizde çocukların STEAM ve ötesi yaklaşımıyla tasarım alanındaki konuları ele alan dijital içerikleri sizin için araştırmaya başladık.

Serimizin ilk önerisinde TED-Ed’nin hazırladığı, Norveç kırsalında 85 metre uzunluğunda ve ahşap kullanılarak tasarlanan Mjøstårnet üzerinden güncel ahşap çalışmalara değinen “Ahşap bir gökdelen inşa edebilir miyiz? (Could we build a wooden skyscraper?)” isimli içerik var 💚

Ahşaptan gökdelen yapılabilir mi sorusuna eğlenceli bir şekilde cevap aranan videoda ahşabın neden uzun yıllar yüksek binaların yapımında kullanılamadığı anlatılıyor. Sürdürülebilir bir malzeme olan ahşabın çok daha az karbon salınımı yaptığına ve geliştirilen yeni teknik sayesinde yangınlara karşı daha dayanıklı olduğuna değiniliyor. Ahşap malzemesi ve taşıyıcı sistem kavramıyla Benim Kulem atölyemizde tanışan Kaşif ve Araştırıcılarımıza bu içeriği izleyerek ahşaba dair daha fazla keşif yapmalarını öneriyoruz.

Not: TED’in gençlik ve eğitim girişimi olan TED-Ed, öğrencilerde merak uyandırabilecek sorular hakkında kısa ama eğlenceli animasyonlar hazırlıyor. Güneş panellerinden vücudumuza pek çok farklı konuda içerik hazırlayan platformda videoların dili İngilizce ancak bazı içeriklerde Türkçe altyazı bulunuyor. Bu içerikler sayesinde çocukların hem bilimle ilgili farklı keşiflerde bulunmasına hem de İngilizce konuşmaları dinleyerek dil zekasının gelişimine destek olabilirsiniz.