fbpx

Dünya’da Arkki

Arkki, evrensel olarak tasarım ve mimariyi STEAM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) alanlarına entegre ederek yaratıcı bir eğitim sunar.

Pihla Meskanen - Arkki International CEO

“Arkki’nin yaratıcı programları, çocukların günümüz dünyası için gerekli olan becerileri geliştirmelerini destekler.”, CEO de Pihla Meskanen, Arkki International

Eğitim, bundan sonraki süreçte sadece ne bildiğiniz ile değil, nasıl öğrendiğiniz ve öğrendiklerinizi nasıl uyarladığınız ile ilgili olacaktır. Günümüzde gerçekleri ve olayları öğrenmek tek başına yeterli değildir, çocukların bu gerçeklerle neler yapabileceğini de öğrenmesi gerekmektedir. Dağınık bilgilerin nasıl birleştirileceği ve bu bilgilerin toplumun karmaşık problemlerini yaratıcı şekilde çözmek için nasıl kullanılacağı önem kazanmaktadır.

Fin Eğitim Yaklaşımı

Finlandiya temelli bir kuruluş olan Arkki, programlarında eğitim, eşitlik, katılım, yaratıcılık ve yenilik gibi Finlandiya’nın temel değerlerini yansıtır.

Anni Grahn Laasonen . Minister of education, Finland

“Arkki yaklaşık 25 yıldır mimari eğitim vererek ve mimariye dair merak uyandırarak dikkat çeken bir iş yapıyor.” Sanni Grahn-Laasonen Ministro de Educación y Cultura, Finlandia (2015-2019)

Arkki programları, 1993 yılından bu yana Arkki Finlandiya ekibi tarafından geliştiriliyor. Arkki Müfredatı, Finlandiya’da Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından 2008 yılında kabul edilmiştir. Bu müfredat, geleneksel örgün eğitimde faydalanılan “Mimarlıkta Temel Eğitim için İleri Müfredat Ulusal Çekirdek Programı”nı takip etmektedir.

Arkki International, uluslararası düzeyde Arkki programlarını geliştirir ve lisans sağlar. Arkki “Education Finland” programının resmi bir üyesidir.

Okuryazarlık ve matematik, toplumumuzun ve yeni anlamlı bilgiler üretmenin temelidir. Fakat küresel olarak eğitim hedeflerinin acilen değiştirilmesi gereken bir noktaya ulaştık. Fin öğrenme anlayışı, sürekli olarak ezbere dayanan bir eğitim yerine çocuklara beceriler kazandırmayı hedefler.

Uluslararası Etki ve Bilinirlik

Arkki; kurslara, atölyelere ve projelere katılan on binlerce çocuğa eğitim verdi. Çocukların hem başarılı olmaları hem de sınırsız olan potansiyellerini ortaya çıkarmaları için fırsatlar sunmaktadır.

Arkki 7 farklı ülkede faaliyet göstermekte ve Finlandiya’da uluslararası zeminde yerel yönetimlerle, şirketlerle ve UNICEF gibi kuruluşlarla iş birliği yapmaktadır. Çocukların sesinin tüm dünyada daha iyi duyulmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Arkki, uluslararası alanda kendini birçok kez ispatlamıştır. Kısa süre önce eğitime yönelik etkili ve yenilikçi yaklaşımı nedeniyle WISE 2020 Ödülleri’nde finalist olarak seçilmiştir. “Anlamlı Çocuk Katılımı” kategorisinde UNICEF CFCI2019 İlham Ödülü’nü kazanmış ve prestijli HundrED 2020 Küresel Koleksiyonu’na eğitim alanında önder ve en ilham veren yeniliklerden birisi olarak girmiştir.

Marianne Oehlers - Arkki's children innovate project with UNICEF

“UNICEF CFCI İlham ödülü kazanan Arkki’nin “Children Innovate” projesi hakkında, UNICEF
Vietnam Ortaklıklar Program Şefi Ms. Marianne Oehlers “UNICEF, çocuklara fırsat verildiğinde çocuk dostu akıllı bir kentin nasıl olabileceğini anlatırken yeteneklerini ortaya koymaları nedeniyle bu programla gurur duymaktadır.” diyerek görüşlerini paylaşmıştır.” Marianne Oehlers, Jefa de la Oficina de Alianzas del Programa de UNICEF en Viet Nam sobre el proyecto “Los niños innovan” de Arkki. Este proyecto ganó el Premio UNICEF CFCI Inspire.