fbpx

Arkki’nin yaratıcı eğitimi Türkiye Tasarım Vakfı iş birliği ile Türkiye’de

Türkiye Tasarım Vakfı, Finlandiya kökenli tasarım okulu Arkki ile iş birliğine imza atıyor. Çocukların tasarım becerilerinin geliştirilmesi için yaratıcılık, tasarım odaklı ve yenilikçi düşünebilme gibi alanlarda 27 yıldır çalışmalar yürüten Arkki, bu tecrübe ve birikimini TTV iş birliğiyle Türkiye’deki çocuklarla paylaşma fırsatı buluyor.

Türkiye Tasarım Vakfı, kuruluşundan bu yana erken yaşta tasarım farkındalığı kazandırmayı hedefleyen çalışmalar yürütüyor. Bu doğrultuda onların hayal güçlerini, yeteneklerini ve motor becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayacak atölyeler ve eğitimler düzenleniyor. Türkiye Tasarım Vakfı, tüm bu çalışmalar için çocuklarla, eğitmenlerle ve ilgili kuruluşlarla iş birliği yapıyor. Mahalle tasarımı ve sokak silüetleri, kağıt bebek tasarımı, Pablo Picasso tarzı portre çizimi gibi tasarımın farklı alanlarına yönelik atölyelerle çocukların tasarım odaklı becerilerini geliştirmelerine destek veriliyor.

Arkki’nin ödüllü yaratıcı eğitimi ile Türkiye’den çocuklara yaratıcılık, karmaşık problem çözme ve eleştirel düşünme gibi 21. yüzyılın en temel becerilerini kazandırarak onları güçlendirmektir.

“Türkiye Tasarım Vakfı gibi seçkin bir kuruluşla, mimarlık ve tasarım eğitimi yoluyla yaratıcı beceri ve yetkinliklerin eğitimini birlikte teşvik etmek için işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Geleceğin iş dünyasında, yaratıcı düşünme becerileri sadece yaratıcı profesyoneller için değil herkes için gerekli olacaktır. Arkki’nin disiplinler arası STEAM programını Türkiye’den çocuklara ve gençlere sunmayı, onları yaratıcı süreçlere dahil etmeyi ve meslekleri ne olursa olsun geleceğin yenilikçileri olmalarını desteklemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” Pihla Meskanen, Arkki International CEO.

“Arkki – yaratıcı eğitim ekosistemini, ortağı olarak Türkiye’ye getireceğimiz için çok heyecanlıyız. Türkiye Tasarım Vakfı, kurulduğu günden bu yana küçük yaşta tasarım eğitimine odaklanmıştır. Vakıf olarak, Arkki eğitim programları ile çocuklarımızın 21. yüzyıl becerilerini geliştirmelerine destek olacak platformlar sunmaktan gurur duyuyoruz. Tasarım eğitimi, modern dünyadaki her disiplin ve meslek için araç olan eleştirel düşünme ve karmaşık problem çözme yeteneklerini geliştirir. Bu işbirliğinin, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek olan genç nesilde bu yetenekleri geliştirmemize yardımcı olacağına inanıyoruz.“  Mehmet Kalyoncu, Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı.